Blog

Co to jest klimatyzacja multi-split?
Klimatyzacja

Co to jest klimatyzacja multi-split?

Klimatyzatory typu split to grupa urządzeń w których układ chłodniczy jest rozdzielony (ang.: split) na dwie części agregat zewnętrzny i jedną lub więcej jednostek wewnętrznych. W zależności od ilości jednostek wewnętrznych mamy urządzenia mono-split lub po prostu split dla jednej jednostki wewnętrznej oraz multi-split kiedy do jednego agregatu zewnętrznego podłączone są dwie lub więcej jednostek.

Co jest lepsze split czy multi-split? Jakie są zalety i wady?

Estetyka – Multi-split pozwala podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Przy montażu na elewacji lub w innym widocznym miejscu jeden większy agregat znacznie mniej zaburza estetykę miejsca niż kilka mniejszych urządzeń. 

Oszczędność miejsca – ten parametr jest szczególnie istotny przy montażu urządzeń na balkonach. Ponieważ mamy ograniczoną powierzchnię, którą trzeba jak najlepiej wykorzystać, a montaż 2 lub 3 agregatów zajął by większą część lub nawet zupełnie uniemożliwił korzystanie z balkonu.

Cena – wiele osób jest zaskoczone faktem że rozwiązania tego typu są droższe od pojedynczych splitów. Na wyższą cenę ma wpływ kilka czynników.

– Bardziej złożona konstrukcja wewnętrzna samego agregatu.

– Większe koszty dystrybucji ze względu na dowolność konfiguracji jednostek wewnętrznych.

– Rozwiązanie postrzegane jako bardziej eleganckie i estetyczne.

– Większy koszt montażu. Zazwyczaj instalacja freonowa jest dłuższa co jest spowodowane tym, że prowadzimy rury i przewody całego budynku/mieszkania w jedno miejsce gdzie przy pojedynczych splitach jest możliwość rozproszenia instalacji i skrócenia tras.  

Awarie – w przypadku układów multi-split zazwyczaj awaria jednego podzespołu zatrzymuje cały system, pozbawiając użytkowników chłodzenia do czasu naprawy. Kiedy mamy kilka niezależnych splitów awaria jednego pozostaje bez wpływu na pozostałe urządzenia. 

Najczęściej zadawane pytania o klimatyzacji multi-split

Czy jak chcę używać klimatyzacji, to muszą razem być włączone wszystkie jednostki wewnętrzne?

Nie, klimatyzatory multi-split nieróżną się w użytkowaniu niczym od pojedynczych splitów. Można włączyć tylko jedną jednostkę z całego systemu, można indywidualnie ustawiać temperaturę, siłę nawiewu i inne funkcje dla każdego pokoju.  Jedynym ograniczeniem jest, że nie można jednocześnie włączyć chłodzenia na jednym urządzeniu i grzania na drugim w obrębie jednego systemu, czyli wszystkie uruchomione jednostki muszą albo chłodzić, albo grzać.    

Czy można podłączyć różne jednostki wewnętrzne do jednej jednostki zewnętrznej?

Tak, jest możliwość podłączania klimatyzatorów ściennych w różnych kolorach, dodawanie urządzeń kanałowych, konsol przypodłogowych lub klimatyzatorów kasetonowych do jednego systemu. Trzeba tylko sprawdzić jakie możliwości oferuje dany producent urządzeń.

Ile jednostek może obsługiwać jeden multi-split?

Tutaj przechodzimy to rodzajów układów multi-split.  Można wykonać pewien podział w zależności od ilości jednostek wewnętrznych jakie można podłączyć do jednego agregatu.

Klasyczny układ multi-split zazwyczaj pozwala obsłużyć do 5 jednostek wewnętrznych, ale są producenci którzy posiadają rozwiązania pozwalające na podpięcie nawet 6 klimatyzatorów do jednego agregatu zewnętrznego. W takim układzie od agregatu do każdej jednostki prowadzimy komplet rur i przewodów.

klimatyzacja wrocław

Multi-split oparty na rozdzielaczach to układ pozwalający na podłączenie zazwyczaj 8 jednostek. Mamy tutaj układ w którym od agregatu do rozdzielacza idzie jeden komplet rur, a następnie rozdzielacz wyposażony w 2, 3 a nawet 5 portów obsługuje odpowiednią ilość jednostek wewnętrznych. Tego typu systemy zazwyczaj stosuje się w biurach i lokalach komercyjnych gdzie mamy bardzo długie instalacje wynikające z dużej odległości między agregatem (który może być na dachu, albo w garażu), a jednostkami wewnętrznymi które są wprawdzie skupione na niewielkiej powierzchni ale oddalone kilka pięter od agregatu. 

Pramost klimatyzacja Wrocław

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o systemach VRF i VRV (Variable Refrigerant Flow – zmienny przepływ czynnika chłodniczego lub Variable Refrigerant Volume – zmienna objętość czynnika chłodniczego). Nie są to dokładnie systemy multi-split ponieważ mamy tutaj trochę inną zasadę działania, ale wspominamy o tym ponieważ są to układy wielu jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego agregatu. Takie systemy służą przede wszystkim do zastosowań w dużych komercyjnych systemach klimatyzacji takich jak np. biurowce i pozwalają obsługiwać nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych naraz.

Klima multi-split