Blog

Gdzie zamontować klimatyzator?
Dbanie o klimatyzację Klimatyzacja serwis klimatyzacji

Gdzie zamontować klimatyzator?

Jest to bardzo obszerny temat, ponieważ nie da się zamknąć w jednym artykule wszystkich możliwości umiejscowienia klimatyzacji w mieszkaniu, ale odpowiemy na kilka najbardziej istotnych i popularnych pytań.

Gdzie jednostka wewnętrzna w mieszkaniu?

Jeżeli  mieszkanie jest już wykończone i urządzone, najczęściej kierujemy się estetyką montażu. Ponieważ jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną  trzeba połączyć rurami, które w chowamy w plastikowych korytach/kanałach maskujących zalecamy montaż obu urządzeń jak najbliżej siebie tak aby było jak najmniej widocznych korytek.

W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim lub podczas budowy domu mamy znacznie większą elastyczność w lokalizowaniu urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych ponieważ rury i instalacje do klimatyzacji ukrywamy w ścianach. W tym przypadku jedynym ograniczeniem są wymogi techniczne urządzeń dotyczące maksymalnej długości orurowania.

Wybierając miejsce na klimatyzator pamiętajmy ze urządzenia wieją zimnym powietrzem i warto tak umieścić urządzenie wewnętrzne żeby nawiew nie był skierowany na miejsca gdzie długo przebywamy takie jak  np. kanapa czy łóżko. 

Aby urządzenie wydajnie schładzało pomieszczenie lepiej skierować jego nawiew wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia tak aby zapewnić swobodne rozchodzenie się zimnego powietrza.

Zaleca się również montaż klimatyzacji w najcieplejszych pomieszczeniach lub w pobliżu największych źródeł ciepła jak np. okna. Schładzając najcieplejsze miejsca, jest duża szansa na poprawę komfortu również w innych nieklimatyzowanych pomieszczeniach.    

Lepiej postawić czy powiesić agregat zewnętrzny?

Tutaj kierujemy się własnym gustem lub ograniczeniami  wynikającymi z postanowień wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni/dewelopera/konserwatora zabytków itp. Dopóki urządzenie ma zapewniony swobodny przepływ powietrza i dostęp serwisowy lokalizacja agregatu zewnętrznego nie ma wpływu na pracę urządzenia.

Czy można montować jednostkę zewnętrzną  w silnie nasłonecznionych miejscach? 

Tak. Klimatyzatory przeznaczone są do pracy w wysokich temperaturach. Na sprawność urządzenia ma przede wszystkim wpływ temperatura powietrza. Promieniowanie słoneczne tylko w niewielkim stopniu może pogarszać efektywność urządzenia, ponieważ  wymiennik ciepła agregatu zewnętrznego (chłodnica) znajduje się z tyłu urządzenia, od strony ściany, czyli właściwe jest w cieniu.