Blog

Jaki klimatyzator będzie najlepszy – stacjonarny czy przenośny?
Dbanie o klimatyzację Klimatyzacja serwis klimatyzacji

Jaki klimatyzator będzie najlepszy – stacjonarny czy przenośny?

 

Rynek klimatyzacji domowej możemy podzielić na dwie grupy urządzeń. Urządzenia przenośne, które można również określić jako monoblock, czyli o zwartej konstrukcji, w której sprężarka, wymienniki ciepła i inne podzespoły stanowią jedną zwartą konstrukcję.

Drugą  grupę jak klimatyzatory stacjonarne typu split, czyli „rozdzielone” gdzie mamy dwa lub więcej elementów układu z wyraźnym podziałem na agregat zewnętrzny i jedną lub więcej jednostkę wewnętrzną.

Klimatyzacja do domu wrocław

Klimatyzatory przenośne – zalety i wady:

Niższa cena – pierwszą zaletą urządzeń tego typu jest znacznie niższa cena w stosunku do rozwiązania stacjonarnego i możliwość samodzielnego montażu. Wystarczy rozpakować i podłączyć do prądu, bez dodatkowych kosztów związanych z montażem.

Klimatyzator przenośnyMobilność – kółeczka pozwalające z łatwością przemieszczać je między pokojami. W ciągu dnia możemy chłodzić salon, a na noc wstawić urządzenie do sypialni.

Głośna praca – często przekraczająca 50dB(A). Długotrwałe przebywanie w takim hałasie może być uciążliwe i powodować zmęczenie. Pamiętajmy, że norma dla budownictwa mieszkalnego dopuszcza hałas od 25 do 30dB(A) w zależności czy to jest sypialnia czy pokój dzienny.

Niska sprawność i wydajność chłodnicza – moc podawana na opakowaniu np. 9000, 12000BTU ( czyli 2,5, 3,5kW) podobnie jak klasa energetyczna to wartości dla samej sprężarki i układu chłodniczego nie uwzględnia strat ciepłą przez uchylone okno, przez którą często wystawiamy rurę odprowadzającą ciepłe powietrze. Przyjmuje się, że nawet połowa schłodzonego powietrza jest w ten sposób tracona co sprawia, że deklarowana klasa energetyczna w żaden sposób nie odzwierciedla faktycznego zużycia energii elektrycznej, a podana moc chłodzenia, zamiast schłodzić pokój 35m2 ledwo co wystarcza na połowę mniejsze pomieszczenie.

Utrudniony serwis – powietrze wydmuchiwane przez urządzenie to,  to samo powietrze, które nas otacza i którym oddychamy dlatego tak ważne jest, aby było wolne od zanieczyszczeń i niepożądanych mikroorganizmów. Pisaliśmy o tym tutaj. Klimatyzatory przenośne są wyposażone w filtry wstępne zatrzymujące większe pyły zawieszone i które można czyścić, jednak zazwyczaj na tym kończy się serwis. Skuteczne odgrzybienie urządzenia wiąże się z rozebraniem go na części co w praktyce często oznacza, że serwis kończy się na wypłukaniu filtrów.

Naprawa –  często nieopłacalna. Najczęstszą usterką tych klimatyzatorów, którą zgłaszają nam klienci jest brak chłodzenia spowodowany nieszczelnością i ubytkiem gazu roboczego. Niestety producenci nie przewidują żadnych przyłączy serwisowych umożliwiających uzupełnienie freonu więc trzeba je na początek dorobić. Zanim uzupełnimy gaz, należy zlokalizować nieszczelność i ją usunąć – niestety nie zawsze jest to wykonalne lub opłacalne.

Reasumując, kiedy decydujemy się na klimatyzator przenośny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na głośność urządzenia oraz na długość gwarancji i jak wygląda proces gwarancyjny u sprzedawcy.

Zalety i wady klimatyzatorów split (stacjonarnych) 

Dobrze dobrana klimatyzacja Wrocław

Cena – ponieważ montaż takiej klimatyzacji trzeba zlecić profesjonalnej firmie oraz koszt samych urządzeń często jest większy od wcześniej omawianych przenośnych modeli trzeba się liczyć ze zacznie większym wydatkiem.

Mobilność – urządzenia tego typu montowane są na stałe i nie ma możliwości dokonywana przeróbek bez pomocy wykwalifikowanej firmy.

Jednostka zewnętrzna – która mieści w sobie sprężarkę, układ odprowadzenia ciepła oraz układ zasilania z elektroniką może być czasami kłopotliwa z kilku powodów. Często jest zgoda na montaż klimatyzacji i warto sprawdzić czy w spółdzielni/wspólnocie mieszkaniowej nie ma ograniczeń do montażu tego typu urządzeń. Czy nasz budynek nie podlega pod konserwatora zabytków itp. Popularną wytyczną na nowych osiedlach jest zakaz montażu agregatu na elewacji. Trzeba wtedy takie urządzenie postawić na balkonie co też zabiera cenną przestrzeń. Ponieważ znajdują się tu najgłośniejsze elementy, jednostki zewnętrzne emitują hałas w granicach od 45 do 56 dB(A) (dla domowych modeli do 3,5kW) jednak trzeba pamiętać, że te wartości to maksymalny hałas, jaki generuje urządzenie przy maksymalnym obciążeniu urządzenia. W rzeczywistości klimatyzatory większość czasu pracują z połową wydajności generując znacznie mniejszy hałas, który często zlewa się z szumem otoczenia.

Sprawność i wydajność – urządzenia tego typu cechuje wysoka sprawność energetyczna i wydajność w porównaniu z urządzeniami przenośnymi. Nie mamy tu strat przez uchylone okno, ani rurę która pobiera zimne powietrze z pokoju, chłodzi urządzenie i wyrzuca na zewnątrz. Dlatego czasami klimatyzator przeznaczony do 35m2 świetnie sobie radzi w pomieszczeniach nawet do 50m2.

Serwis – podobnie jak modele przenośne, urządzenia typu split umożliwiają czyszczenie filtrów we własnym zakresie zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Odgrzybianie i inne czynności serwisowe opisane tutaj.

polecamy zostawić wykwalifikowanemu serwisowi ze względu na ryzyko porażenia prądem lub uszkodzenia urządzenia.

Naprawa – klimatyzatory mono i multi-split z racji tego, że są urządzeniami trwale zamontowanymi posiadają ustandaryzowane przez każdego producenta schematy napraw i wymiany części pozwalające na usunięcie niemal każdej usterki. Pamiętajmy jednak żeby wybierać producentów z wieloletnią historią posiadających ugruntowaną pozycję na polskim rynku ponieważ zdarza się że marka zostaje wyprzedana i znika, a klient zostaje bez szans na naprawę z braku części. Sprawdźmy dokładnie jaką gwarancję daje producent i instalator oraz jakie są warunki jej zachowania.

Słowem podsumowania, klimatyzatory typu split i multi-split posiadają w każdej kategorii techniczną przewagę nad urządzeniami przenośnymi, jednak wyższa cena, brak mobilności i konieczność instalowania jednostki zewnętrznej sprawia, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.