Blog

Klimatyzacja serwerowni i pomieszczeń technicznych
Dbanie o klimatyzację Klimatyzacja

Klimatyzacja serwerowni i pomieszczeń technicznych

Pomieszczenia techniczne które wymagają utrzymania stałej temperatury przez cały rok takie jak serwerownie, stacje transformatorowe itp. wymagają też specjalnych zestawów klimatyzacyjnych i  sterowania.

Jaki klimatyzator do serwerowni?

Często w małych serwerowniach można spotkać zwykłe domowe klimatyzatory, często za słabe do pracy 24h, 7 dni w tygodniu i nieprzystosowane do pracy całorocznej.

Obecnie wielu producentów posiada w ofercie specjalne klimatyzatory przeznaczone do pracy w pomieszczeniach technicznych. Zazwyczaj są to urządzenia, w których estetyka i komfort użytkowania ustępuje miejsca surowym rozwiązaniom dającym większą trwałość,  wytrzymałość i niezawodność. Takie modele przystosowane do pracy ciągłej posiadają też  możliwość konfigurowania urządzeń do pracy naprzemiennej, podłączania do systemów BMS i wiele innych rozwiązań ułatwiających sterowanie i zabezpieczeń na wypadek awarii. Najpopularniejsze modele tego typu o małych wydajnościach to Mitsubishi Electric MUSY-TP35VF i MUSY-TP50VF posiadające tylko funkcję chłodzenia. Do większych wydajności polecamy podstropowe jednostki Mitsubishi Electric serii PCA-M35-140KA lub ścienne PKA-M60-100KAL oraz komercyjne modele GREE takie jak klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe GUD35-160ZD o mocy od 3,5 do 16kW oraz ścienne GUD71G/A-T + GUD71W/NhA-T i GUD100G/A-T + GUD100W/NhA-T o wydajności odpowiednio 7 i 10kW. Chcesz dowiedzieć się więcej o modelach i seriach klimatyzacji Wrocław? Opisy poszczególnych produktów znajdziesz tutaj.

Dlaczego zestaw do pracy całorocznej jest taki ważny w klimatyzatorze?

Klimatyzatory standardowo projektuje się do pracy w funkcji chłodzenia przy założeniu, że panujące temperatury są zdecydowanie letnie od +25 do nawet +40st.C, jednak w okresie zimowym okazuje się, że wymiennik ciepła w agregacie zewnętrznym jest zdecydowanie zbyt wydajny i może prowadzić to do przechadzania czynnika i pracy sprężarki w niekorzystnym przedziale ciśnień. Dlatego klimatyzator musi mieć regulację obrotów wentylatora jednostki zewnętrznej tak, żeby sterując przepływem powietrza utrzymywać temperaturę i ciśnienie freonu na odpowiednim poziomie. Drugim elementem zestawu do pracy całorocznej jest tzw. grzałka karteru sprężarki. W okresie zimowym freon ma tendencje do gromadzenia się w miejscach, gdzie jest najzimniej, czyli w agregacie zewnętrznym. W przypadku gdy zgromadzi się w sprężarce, wypiera lżejszy olej do góry i pozostawia ją bez smarowania. Dzięki wygrzewaniu sprężarki grzałką unikamy gromadzenia się czynnika chłodniczego, a olej zachowuje swoje właściwości smarne. Pamiętać należy również o dbaniu o klimatyzację Wrocław. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie.

Sterowanie klimatyzacją w pomieszczenia technicznych

W pomieszczeniach technicznych zaleca się montaż przynajmniej dwóch niezależnych klimatyzatorów. Tak, aby w przypadku awarii jednego klimatyzatora drugi mógł utrzymać pożądaną temperaturę do czasu naprawy. Warto jednak przygotować się na taką sytuację  i zastosować odpowiedzenie sterowanie łączące oba urządzenia. Dobrze wykonany system chodzenia powinien posiadać następujące funkcje

Rotacja urządzeń – sterownik łączący klimatyzatory wymusza ich pracę naprzemienną w cyklach co kilka godzin. Powoduje to równomierne zużywanie się urządzeń, oszczędza energię i wydłuża żywotność układu.

Kaskada temperaturowa – w przypadku wzrostu temperatury w pomieszczeniu powyżej zadanej wartości granicznej sterownik włączy do pomocy drugi klimatyzator.

Back-up (redundancja) – w przypadku awarii jednego z urządzeń sterownik załącza zapasowe urządzenie.

W ofercie wielu producentów można znaleźć dedykowane rozwiązania  do tego typu zastosowań, ale są również dostępne w sprzedaży uniwersalne sterowniki umożliwiające tego typu sterowanie nawet urządzeń dwóch różnych marek.