Blog

Klimatyzatory przypodłogowe (konsole)
Klimatyzacja

Klimatyzatory przypodłogowe (konsole)

Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne, które jak nazwa wskazuje instaluje się na ścianie, na wysokości od 2 do 2,5m, a czasami jeszcze wyżej.  Można jednak spotkać pomieszczenia, w których montaż klimatyzatora ściennego jest niemożliwy. Najlepszym przykładem są poddasza gdzie mamy dużo skosów  lub sufity są niższe niż standardowe 2,5m. Do takich właśnie takich pomieszczeń zaleca się klimatyzatory przypodłogowe zwane również konsolami.

Klimatyzatory tego typu przypominają kaloryfery ponieważ mają podobne gabaryty  i montuje się je na podobnej wysokości. Szeroki zakres wydajności pozwala wydajnie schłodzić pomieszczenia o powierzchni od 25 do 50m2.

Dlaczego nie zamontować klimatyzatora ściennego niżej?

Trzeba pamiętać, że ciepłe powietrze jest lżejsze, zbiera się pod sufitem a cięższe, zimne przy podłodze. Klimatyzatory przypodłogowe posiadają wyrzut zimnego powietrza do góry, co zapewnia odpowiednią cyrkulację i wyrównanie temperatur. Klimatyzator ścienny posiada wywiew do dołu, więc chłodziłby tylko pomieszczenie do wysokości montażu, a cale ciepłe powietrze pozostałoby niewzruszone w wyższych partiach pokoju.  

Czy można grzać takim klimatyzatorem?

Jak najbardziej i jest to zalecane rozwiązanie dla osób planujących stosować klimatyzator jako główne źródło ciepła, ponieważ jak wspomniano powyżej, zimniejsze powietrze znajdujące się przy podłodze jest od razu zabierane i podgrzewane zgodnie z naturalnym obiegiem co, pozwala szybciej nagrzać pokoje oraz uzyskać równiejszy rozkład temperatur w porównaniu do grzania się klimatyzatorem ściennym.  

Czy są wady tego rozwiązania?

Podstawową wadą jest wyższa cena konsol  w porównaniu do urządzeń ściennych. Drugą wadą może być to, że urządzenie znajduje się przy podłodze i może zaburzać lub ograniczyć swobodę ustawiania mebli w pomieszczeniu.