Blog

Jak osłonić agregat klimatyzatora? Co trzeba wiedzieć?
Dbanie o klimatyzację Klimatyzacja serwis klimatyzacji

Jak osłonić agregat klimatyzatora? Co trzeba wiedzieć?

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora lub po prostu agregat jest niezbędnym elementem układu klimatyzacji typu split i multi-split instalowanym na zewnątrz budynku na balkonie, tarasie lub elewacji.

Ponieważ walory estetyczne urządzenia są raczej niewielkie, a klienci zastanawiają się, jak można zasłonić, lub jak zagospodarować taki agregat. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów naszych klientów, ale najpierw musimy zacząć od podstawowych informacji. 

Zewnętrzny agregat klimatyzatora mieści w sobie sprężarkę, zawory, elektronikę oraz co najważniejsze dla naszego tematu: skraplacz czyli wymiennik ciepła chłodzony powietrzem.

Co trzeba wiedzieć, zanim zabudujesz klimatyzator?

Przepływ powietrza – klimatyzator to urządzenie chodzone powietrzem, które w większości zaciągane jest z tyłu urządzenia i wyrzucane z przodu przez osłonę, za którą kryje się wentylator. Temperatura oraz ilość przepływającego powietrza bezpośrednio wpływa na sprawność urządzenia, dlatego należy zadbać, żeby obudowa była odpowiednio przewiewna, a chłodnica (skraplacz) czysta. Zapewni to prawidłowe warunki pracy, obniży zużycie energii elektrycznej i generowany hałas.

wymiana powiterza przez klimatyzator

Serwisowanie urządzenia

Dostęp serwisowy – czynności serwisowe to nie tylko odgrzybianie i czyszczenie jednostki wewnętrznej. Serwis klimatyzacji obejmuje również pomiary kontrolne i sprawdzenie stanu zbrudzenia skraplacza.  Ważne jest, aby zainstalowana osłona zapewniła łatwy dostęp z boku urządzenia (tam, gdzie są podłączone rury i przewody)  oraz od tyłu urządzenia, żeby sprawdzić i w razie konieczności wyczyścić powierzchnie wymiany ciepła. Jeżeli planowana osłona ma być pełna, powinna tak zainstalowana, aby umożliwić jej łatwy demontaż przez jedną osobę. 

W popularnych serwisach internetowych można znaleźć wiele osłon wykonanych z plastiku, drewna lub metalu. Pamiętajmy zawsze sprawdzić wymiary naszej jednostki i dodać min. 15-20cm luzu na rury, itp. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego montażu z zakupem klimatyzacji Wrocław, zobacz tutaj.

Poniżej zdjęcia naszych klientów, którzy we własnym zakresie wykonali zabudowy agregatów. Mamy nadzieję, że to kogoś zainspiruje do wpasowania urządzenia w aranżację tarasu lub balkonu.

ukryta klimatyzacja we wrocławiu
schowana klimatyzacja na blakonie
dyskretna klimatyzacja
Jak dobrze osłonić klimatyzacje?
Osłonienie klimatyzatora