Blog

Rodzaje filtrów w klimatyzacji  i systemy wspomagające oczyszczanie powietrza
Dbanie o klimatyzację serwis klimatyzacji

Rodzaje filtrów w klimatyzacji i systemy wspomagające oczyszczanie powietrza

Klimatyzatory w zależności od producenta oraz modelu są wyposażone w zestaw filtrów i systemów  wspomagających oczyszczanie powietrza. Jakie są ich rodzaje? Jak działają filtry? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.

Filtr początkowe jako pierwsza linia oczyszczania powietrzna

Jakie są filtry powietrza?Filtry wstępne – stanowią pierwszą linię obrony przed kurzem i innymi stałymi drobinkami. Każde urządzenie klimatyzacyjne jest wyposażone w tego typu filtry. Są to filtry zmywalne – wielokrotnego użytku tzn. dopóki nie zostaną uszkodzone mechanicznie, będą pełniły swoją funkcję, wystarczy je regularnie czyścic. Taki serwis można wykonać nawet samemu, postępując zgonie z informacjami dostępnymi w instrukcji.

Filtry PM 2,5 i PM 1,0 – jest to grupa zaawansowanych filtrów mających zatrzymać pyły zawieszone, których rozmiar wynosi odpowiednio 2,5 lub 1,0 mikrometra. Tak małe cząsteczki kojarzone najczęściej ze smogiem, trafiają one do układu krążenia i mogą powodować poważne schorzenia. Klimatyzatory wyposażone w tego typu filtry posiadają również wbudowane wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Najpopularniejsze obecnie modele wyposażone w takie filtry to SAMSUNG WIND FREE 1.0 i LG DUAL COOL mogące zatrzymać pyły PM 1.0.

Czyste powietrze dzięki filtrom antybakteryjnym

Filtry antybakteryjne i pochłaniające zapachy  – jest to bardzo duża grupa filtrów, które niwelują roztocze, pleśnie , bakterie i nieprzyjemne zapachy. Są to najczęściej niewielkie wkłady filtracyjne mające właściwości absorbowania i zatrzymywania zanieczyszczeń.  Duża  ilość  różnego rodzaju filtrów z tej grupy wynika z tego, że każdy producent posiada  własne technologie, rozwiązania i nazewnictwo. Dla przykładu mamy filtry polifenylowy i jonowy od FUJI ELECTRIC, marka HAIER posiada w ofercie filtry: fotokatalityczne, węglowe, 3M, i emitujące wit. C, a klimatyzatory GREE można jeszcze doposażyć w  opcjonalny filtr katechinowy lub filtr z jonami srebra. Jeśli jesteś zainteresowany klimatyzacją Wrocław, zobacz naszą ofertę.

Jonizator – jonizacja powietrza to proces, w którym wytworzone jony ujemne łączą  się z jonami dodatnim i które są nośnikiem dla kurzu, wirusów i bakterii  znajdującymi się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jony ujemne w kontakcie z jonami dodatnimi  neutralizują się, co powoduje opadanie zanieczyszczeń z braku nośnika. 

Najwyższa ochrona dzięki sterylizatorom UV

Sterylizacja UV  – promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnie stosowane w szpitalach, placówkach medycznych i przy produkcji żywności oraz leków, czyli wszędzie tam gdzie występuje potrzeba zachowania najwyższych standardów higieny. Promieniowanie UV-C  ma silne właściwości bakterio i wirusobójcze. W odpowiedzi na potrzeby rynku wielu producentów wprowadziło tego typu rozwiązanie do swoich klimatyzatorów. Marka HAIER wyposażyła modele PEARL Plus, FLEXIS White Matt, FLEXIS Plus Black Matt oraz FLEXIS Plus Silver Shine standardowo w tego typu rozwiązanie. Sterylizacje UV znajdziemy również w modelach  LG Artcool i LG Deluxe oraz można je zakupić jako wyposażenie opcjonalnie do prawie wszystkich modeli GREE.

Jak działa funkcja samoczyszcząca?

Funkcje samooczyszczenia – nie jest to system bezpośrednio poprawiający jakość powietrza, ale pomaga utrzymać wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej w czystości i spowalnia namnażanie się drobnoustrojów. Funkcje samooczyszczenia  są realizowane na dwa sposoby. Pierwszy, w którym wymiennik ciepła się zamraża wiążąc nieczystości, a następnie rozmraża spłukując je wraz ze skroplinami. Drugi sposób to wygrzewanie wymiennika nawet do 56st.C przez około 30 minut co skutecznie niszczy większość bakterii i wirusów. Obie te funkcje znajdziemy w wybranych modelach klimatyzatorów HAIER

Na koniec warto zaznaczyć że wiele z wymienionych filtrów posiada ograniczoną żywotność  oraz wymaga regularnej konserwacji, aby zachować 100% swojej skuteczności. Zobacz ofertę klimatyzacji Wrocław, porozmawiaj ze specjalistami i wybierz odpowiednią opcję dla Twoich potrzeb.