Ogrzewanie pompą ciepła w zimie

Inwestycja w ogrzewanie domu

Dlaczego opłaca się zamontować pompę ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła we Wrocławiu niesie ze sobą liczne korzyści. Największą z nich jest niski koszt użytkowania – szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki darmowej energii możemy ogrzewać swój dom zupełnie bezkosztowo i bez spalin! Dodatkowo urządzenia te są niemal zupełnie bezobsługowe i nie stwarzają niebezpieczeństwa pożaru lub wybuchu.

Pompa ciepła nie wymaga dostaw opału, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zakup węgla lub innych paliw. Pamiętajmy też, że tradycyjny opał wymaga dużej ilości wolnego miejsca na składowanie. Wybierając pompę ciepła we Wrocławiu, która zajmuje naprawdę mało miejsca, możemy zmienić swoją kotłownię np. w czystą i schludną pralnię, a także zrezygnować z budowy komina, co dodatkowo podnosi opłacalność tej inwestycji.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Cena będzie uzależniona przede wszystkim od metrażu domu, który ma zostać ogrzany, a także od rodzaju urządzenia i jego wydajności. Często droższa pompa przynosi większe oszczędności, dzięki czemu instalacja zwraca się szybciej i pozwala cieszyć się ciepłem przez długie lata.

Rodzaje ogrzewania

  1. Powietrzne pompy ciepła – odzyskujące energię cieplną z powietrza. Wysoka skuteczność i wyjątkowo prosty montaż sprawia, że są one najpopularniejsze na polskim rynku. Instalacja nie wymaga żadnych prac ziemnych i zajmuje bardzo mało miejsca. Jednostka zewnętrzna przekazuje ciepło do wnętrza domu na jeden z dwóch sposobów:
    • Pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli nadmuchowe, mogą ogrzewać lub schładzać wnętrze domu poprzez kanały wentylacyjne lub montowane na ścianach jednostki wewnętrzne. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt oraz szybkość działania – nadmuch ciepłego lub zimnego powietrza zaczyna działać niemal natychmiast po włączeniu urządzenia. Takim urządzeniem jest np. klimatyzator.
    • Pompy ciepła powietrze-woda przekazują ciepło do wodnej instalacji grzewczej, czyli najczęściej ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów (grzejników z wymuszonym obiegiem powietrza ).
  2. Gruntowe pompy ciepła cechują się wyższą wydajnością i stałą sprawnością, ale ich montaż jest znacznie droższy z powodu konieczności wykonania wykopu w pobliżu domu i rozłożenia w nim gruntowego wymiennika ciepła (w skrócie GWC). Istnieje kilka rodzajów wymienników, które mogą
    być montowane pionowo (w głębokim otworze w ziemi) lub poziomo (w płytszym wykopie, ale na mniejszej głębokości).
  3. Wodne pompy ciepła odbierają ciepło od wód gruntowych. Do działania tych niezwykle skutecznych urządzeń zazwyczaj konieczne jest wybicie dwóch studni: czerpnej i zrzutowej. Alternatywnie istnieje możliwość wykorzystania pobliskiego zbiornika wodnego, takiego jak staw. Wodna pompa ciepła może odbierać ciepło bezpośrednio z przepływającej przez nią wody gruntowej (o ile jest dostatecznie czysta) lub z zanurzonego w niej rurowego wymiennika ciepła wypełnionego płynem.

Tak szeroki wybór sprawia, że pompą ciepła można tanio ogrzać każdy budynek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą miały wpływ na skuteczność ogrzewania. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w wyborze najbardziej odpowiedniej pompy ciepła we Wrocławiu dla swojego domu, służymy naszą wiedzą i doświadczeniem przy doborze i montażu tego typu urządzeń.

mapa świata
ul. Diamentowa 21
52-215 Wrocław
konsultacja ze specjalistą
kontakt mailowy

Zapytaj o wycenę

    Chcesz się cieszyć przyjemnym ciepłem?