Blog

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania lub domu?
Dbanie o klimatyzację Klimatyzacja serwis klimatyzacji

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania lub domu?

Od czego zacząć szukając klimatyzacji do domu lub mieszkania?  Co jest ważne i co warto wiedzieć? Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń i jeszcze więcej marek. W tym tekście znajdziecie  6 najważniejszych zagadnień przy wyborze klimatyzacji stacjonarnej. Klimatyzatory przenośne opisano w tym artykule.

Moc klimatyzatora  – Każdy klimatyzator posiada swoją moc chłodniczą którą nie należy mylić z mocą elektryczną pomimo ze obie wartości wyraża się w watach [W]. Moc chłodnicza to umiejętność pobierania ciepła z pomieszczenia czyli chłodzenia, moc elektryczna to pobór energii elektrycznej potrzebnej na zasilenie sprężarki, wentylatorów i innych podzespołów klimatyzatora. Relacja jednego do drugiego zależy w dużej mierze od klasy energetycznej, pogody i ustawionej temperatury, ale przyjmuje się, że 1kW energii elektrycznej pozwala odebrać 3,5-4kW ciepła z pomieszczenia.

Żeby określić potrzebną nam moc w warunkach domowych w dużym uproszczeniu przyjmuje się 40W/m3 pomieszczenia, czyli pokój o powierzchni 30m2 i wysokości 2,5m potrzebuje urządzenie o mocy 3kW. Jednak trzeba pamiętać że 40W/m3 jest wartością uśrednioną dla przeciętnego pomieszczenia. Silne przeszklone pokoje skierowane na południe i zachód, lub poddasza mogą mieć znacznie większe zapotrzebowanie mocy chłodniczej. Kiedy już się zdecydujemy na montaż warto zawsze skonsultować wybraną moc urządzenia z wykwalifikowanymi i doświadczonymi instalatorami.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów do domu?

Rodzaje klimatyzatorów  – do mieszkań i domów najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne jak na poniższym zdjęciu. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, ponieważ to właśnie w tym segmencie urządzeń trwa największy wyścig producentów i dzięki temu gama tego typu urządzeń jest największa. Wszystkie najnowsze rozwiązania i technologie znajdziemy właśnie tutaj.   

Czerwona klimatyzacja Wrocław

Przy klimatyzatorach domowych warto wspomnieć o urządzeniach przypodłogowych które stosuje się np. na poddaszach gdzie są same skosy lub nie ma miejsca na ścianach.

Klima porzypodłogowa

Klimatyzacja kanałowa to rozwiązanie spotykane częściej w domach niż w mieszkaniach. Polega to na tym, że jest jedna centralna jednostka zainstalowana np. na strychu, a chłodne powietrze jest rozprowadzane kanałami po całym domu.  

Są również rozwiązania klimatyzacji kanałowej niskiego sprężu, czyli urządzeń do zabudowy w obniżonym suficie, ale bez kanałów wentylacyjnych, tylko od razu z kratką nawiewną jak na poniższym zdjęciu.

Czy warto brać pod uwagę wygląd urządzenia?

Wygląd – z klimatyzacji korzystamy najczęściej tylko w sezonie letnim, ale klimatyzator stanowi element wnętrza przez cały rok, dlatego warto przyjrzeć się dostępnym możliwościom i zwrócić uwagę na kilka elementów.

Pierwszy elementem, który polecamy sprawdzić to wymiary jednostki wewnętrznej. Najpopularniejsze modele o mocy do 3,5kW potrafią się znacznie różnić wymiarami np. podstawowy model GREE PULAR o mocy 2,5kW ma szerokość zaledwie 70cm podczas gdy model GREE G-TECH o tej samej mocy będzie już miał 85cm szerokości. W dużych i wysokich pomieszczeniach może to nie być zauważalne, jednak warto tym pamiętać, wybierając urządzenie np. do małej sypialni lub pokoju dziecka. Zbyt duża jednostka wewnętrzna może przytłaczać lub zdominować pomieszczenie.

Kolejnym elementem są własne oczekiwania estetyczne, żeby był bardziej kanciasty lub zaokrąglony, jaki kolor wybrać? Standardowym kolorem jest biały – najbardziej uniwersalny i popularny. Dużą zaletą bieli jest łatwa zdolność dopasowania się do wnętrza, nawet jak zmienimy kolor ścian lub wystrój. W ostatnich latach poszerzyła się znacznie gama dostępnych kolorów jednostek wewnętrznych i można dostać dodatkowo modele: czarne, srebrne, czerwone, złote, szczotkowane aluminium, grafitowe lub popularne już od wielu lat modele GALERIA od LG.

Czy klimatyzacja do domu jest hałaśliwa?

Poziom hałasu –  bardzo ważny parametr zarówno dla użytkownika jak i sąsiada. Mierzymy poziom hałasu zarówno w jednostkach wewnętrznych i zewnętrznych. Dla jednostki wewnętrznej producenci podają zazwyczaj kilka wartości ciśnienia akustycznego (wyrażonego decybelach) odpowiadające różnym prędkościom wentylatora, czyli sile nawiewu. Najczęściej powinno się zwracać uwagę na pierwsze dwie wartości, bo to one będą używane najczęściej. W zależności od lokalizacji klimatyzatora w naszym mieszkaniu jego głośność może być mniej lub bardziej uciążliwa. To, co słyszymy, zależy w dużej mierze od tła, jakie panuje w danym miejscu. Klimatyzator zainstalowany w sypialni gdzie tło jest bardzo niskie, powinien być cichszy od montowanego w dużym pokoju lub biurze gdzie towarzyszy nam cała gama dźwięków, w których szum od klimatyzacji najzwyczajniej znika. W sypialniach przyjmuje się wartość komfortu około 20dB(A) natomiast dla pokoju dziennego 30dB(A). Dla jednostek zewnętrznych przedział głośności domowych urządzeń wacha się między 45 a 55 dB(A) jednak są to wartości maksymalne podczas pracy urządzenia z jego maksymalną mocą przy upałach przekraczających 30-35stC. Zazwyczaj klimatyzator po osiągnięciu zadanej temperatury będzie pracował z połową swojej wydajności, co przekłada się na znacznie cichszą pracę jednostki zewnętrznej. Podobnie jak w przypadku hałasu w domu tutaj też jest bardzo ważne tło. Głośność agregatu zewnętrznego postawionego na balkonie przy ruchliwej ulicy w centrum miasta będzie znacznie mniej uciążliwa niż w domku w leśnej głuszy. 

Na co zwrócić uwagę?

Niezawodność i gwarancja –  Prawidłowo zainstalowany i regularnie serwisowany klimatyzator to bardzo bezawaryjne urządzenie dlatego większość producentów udziela 5-letniej gwarancji, a  zdążają się modele z 7-letnią gwarancją. Ważne jest, żeby upewnić się, czy gwarancja obejmuje wszystkie podzespoły urządzenia, ponieważ pojawiają się informacje mogące zmylić konsumenta, tj. „10 lat gwarancji” a małą czcionką wpleciono, że dotyczy to tylko sprężarki, a resztę komponentów objęto tylko 2-3 letnia gwarancją, o czym się dowiemy, czytając wnikliwie kartę gwarancyjną. Większość marek zastrzega konieczność regularnego serwisowania, przez autoryzowany serwis dlatego zawsze zapytaj, czy firma ma certyfikat autoryzacyjny twojego klimatyzatora i czy wykonuje serwisy.  Więcej o serwisie tutaj.

Dodatkowe funkcje – klimatyzatory standardowo posiadają możliwość wyboru funkcji chłodzenie, grzanie, osuszanie  i wentylator. Możliwość ustawienia siły nawiewu, jakiś programator czasowy i sterowanie nawiewem w pionie. Wybierając droższe urządzenia, można dostać dodatkowo możliwość kierowania nawiewem na boki przy pomocy pilota, sterowanie WiFi, dodatkowe tryby tj. tryb pracy nocnej lub ECO.

Wchodząc w segment premium zaczyna się robić już bardzo ciekawie. Możemy dostać np. klimatyzator wyposażony w „oko” które będzie sterować nawiewem tak żeby śledzić lub unikać osób w pomieszczeniu ( funkcja dostępna w klimatyzatorach HAIER Flexis i Expert oraz  GREE SOYAL) lub jak w Mitsubishi Electic serii LN czujnik „3D I-SEE” mapujący temperaturę całego pomieszczenia który oprócz omijania użytkowników znajdzie cieplejsze rejony pomieszczenia i wyrówna wszędzie temperaturę.

Wbudowane oczyszczacze powietrza dla pyłów zawieszonych PM1.0 wraz z wbudowanym monitoringiem zanieczyszczeń ( Samsung WindFree Pure i LG DUALCOOL). Rozbudowane systemy poprawiające higienę tj. lampy UV i funkcje samooczyszczenia ( link do artykułu z rodzaje filtrów )      

Wielki wybór urządzeń daje wiele możliwości, dlatego warto rozpoznać własne potrzeby i oczekiwania, żeby dopasować klimatyzator idealny do swoich potrzeb. Jeżeli przeszukiwanie internetu i katalogów nie jest dla ciebie, to zachęcamy do kontaktu i bezpłatnego doradztwa z klimatyzacji Wrocław.